Hemoroidy
Hemoroidy (gr. haimorrhoides flebes = krvácajúce žily) alebo zlatá žila je rozšírenie a zápal žíl v análnom kanáli, ide o zmenený plexus haemorrhoidalis internus a externus. Nejedná sa o varikozity, ale o zhluky vaskulárneho tkaniva (arterioly, venuly, arteriolovenózne spojky), hladkej svaloviny (Treitzov sval) a tkaniva lemovaného epitelom análneho kanála. Hemoroidy sú prítomné už intrauterinne a pretrvávajú počas normálneho dospelého života. Údaje o jasnočervenej krvi, podporené arteriálnym pH krvi u krvácajúcich hemoroidov nám ukazujú, že krvácanie pri hemoroidoch je skôr arteriálne, než venózne. Hemoroidy sa delia na vnútorné a vonkajšie. Takmer vždy ide o vnútorné hemoroidy, pričom samostatné vonkajšie hemoroidy sú zriedkavé.
U ľudí nad 50 rokov sa ťažkosti s hemoroidmi vyskytujú u viac ako 50%, častejšie u mužov. Podľa prehľadu americkej gastroenterologickej spoločnosti, podľa štúdií u rektoskopovaných hospitalizovaných pacientov je prevalencia hemoroidov až 86%.
Prvým príznakom, ktorý privedie pacienta k lekárovi je krvácanie. Krvácanie z konečníka ako aj krv v stolici môžu však signalizovať mnohé iné ochorenia tráviaceho systému.